ГоловнаПРО ЧІПБМузей інституту
 Версія для друку

ВІРТУАЛЬНИЙ МУЗЕЙ

ПОЧЕСНІ ГОСТІ МУЗЕЮ

Історичні віхи створення та розвитку музею

Спливають роки, змінюються як покоління курсантів, так і покоління співробітників інституту, але назавжди залишається пам’ять і пошана до всіх, хто невтомною працею, сумлінним навчанням, спортивними здобутками виковував славу навчального закладу не лише в Україні, але й далеко за її межами. Центром і оберегом історичної спадщини навчального закладу та спадкоємності поколінь є Народний музей інституту.

Уперше ідея створення музею навчального закладу була висловлена начальником Черкаського пожежно-технічного училища полковником вн. сл. Стояновичем О. Е. У 1979 році було прийнято рішення про створення робочої групи з підготовки експозицій майбутнього музею історії Черкаського пожежно-технічного училища. Для цього вирішили виділити найбільший клас. Заступник начальника училища з політичної частини підполковник вн. сл. Г. Т. Козенко, який відповідав за створення музею, зібрав до творчої групи найкращих художників, дизайнерів, майстрів інших спеціальностей з числа офіцерів та курсантів. Очолив групу капітан вн. сл. І. А. Кірєєв – викладач циклу суспільних наук. В училищі було оголошено огляд-конкурс на кращий експонат.

Чотири місяці кипіла робота. З любов’ю на високому естетичному рівні було виготовлено стенди, макети. Відгукнулися й колишні випускники. І ось 2 січня 1980 року музей відчинив свої двері для перших відвідувачів. Особливо запам’ятався присутнім виступ на відкритті музею ветерана органів внутрішніх справ, колишнього очільника УВС Черкаського облвиконкому генерал-майора міліції Г. С. Третьякова.

Начальник училища заохотив групу офіцерів та курсантів, які брали участь у створенні музею. Грошовою премією було нагороджено лейтенантів вн. сл.: В. Іванченка, В. Єфіменка, І. Зуєва, старшину вн. сл. Г. Бриженка, сержантів вн. сл. А. Харченка, В. Мягкова. Старшині вн. сл. А. Фоманову, курсантам: А. Ляпкалу, В. Курносову, В. Обіходу, С. Іващенку,  – було оголошено подяку. музей історії Черкаського пожежно-технічного училища став першим музеєм в системі пожежно-технічних навчальних закладів України.

1.jpg

 

Першими відвідувачами музею стали курсанти училища. Потім з його експозицією ознайомилися керівництво міста, області, управління внутрішніх справ, делегації студентських колективів, юні друзі пожежників. У музеї училища було створено групу екскурсоводів з числа найкращих курсантів. Одним із перших цю почесну місію виконував курсант Володимир Правик – в недалекому майбутньому Герой Радянського Союзу, гордість не тільки нашого навчального закладу, але й усієї пожежної охорони країни. Першим куратором музею став викладач циклу суспільних наук капітан вн. сл. І. А. Кірєєв.

За роки існування музею училища його відвідувачами стали понад 12 тисяч чоловік. Географія місць учасників музейних екскурсій охоплює майже весь Радянський Союз – Ташкент, Ярославль, Таллінн, Мінськ, Фрунзе, Тюмень, Алма-Ата, Ленінград, Душанбе, Рязань, Вільнюс, Іваново, Чимкент, Пенза, Каунас, Свердловськ тощо.

У жовтні 1986 року музей училища відвідала перша міжнародна делегація – спортсмени з міста Бидгоща (Польська народна Республіка). Польське місто Бидгощ стало побратимом міста Черкас. Між командно-викладацьким складом училища та пожежниками Бидгощського воєводства встановилися міцні дружні стосунки. У січні 1990 р. під час чергового відвідування нашого навчального закладу польські пожежники залишили відгук у музеї училища, в якому зазначили, що вони вражені високим рівнем підготовки кадрів для пожежної охорони України. Подібне враження наш навчальний заклад залишив і в представника пожежного департаменту Лос-Анджелеса Артура Бухола в липні 1992 р. У своєму відгуку у книзі почесних відвідувачів музею він зазначав: «Шанобливо дякую за можливість відвідати вашу чудову пожежну академію. Будь-яка нація у світі пишалася би можливістю мати такий прекрасний навчальний заклад. У майбутньому я маю надію, що суперечності між нашими націями зникнуть, і ми будемо жити у мирі та взаєморозумінні. Я не можу собі уявити кращого місця для початку товариських стосунків між пожежними братствами наших двох прекрасних націй».

Мабуть найкраще слово про роль музею у становленні молодих спеціалістів та популяризації пожежної справи було сказане слухачами курсів викладачів «Основ пожежної теплофізики» пожежно-технічних училищ МВС СРСР, які проводилися на базі нашого навчального закладу в період героїчного протистояння людини і чорнобильського атому у травні 1986 року: «В житті є будні і свята, так і в пожежній охороні напружені чергування виливаються у стрімку атаку і боротьбу з вогняною стихією. Крокуючи у бій пожежник не питає, що призвело до пожежі: збіг фатальних обставин, недбала злочинність або стихія сил природи. Усе це потім. А поки бій, і як в бою, втрачаємо товаришів – найдорожча плата за перемогу. Ми пам'ятаємо їх, але час може зробити свою справу, ось чому так необхідні музеї в пожежно-технічних училищах. Нехай в них живе пам'ять бійців вогняного фронту і слава подвигу, яку вони віддають людям. Їхній шлях зародження, змужніння і становлення сильних духом у складному навчанні та наполегливій праці – приклад для всіх нас».

 

2.jpg

 

Серед почесних гостей музею були: перший заступник Міністра внутрішніх справ УРСР генерал-лейтенант міліції І. М. Каторгін; заступник Міністра внутрішніх справ УРСР генерал-майор міліції В. М. Сніжинський; народний артист СРСР Є. П. Лєонов; льотчик-космонавт СРСР двічі Герой Радянського Союзу, Герой Чехословацької соціалістичної республіки Г. М. Гречко; Народна артистка України Р. О. кириченко; перший радянський комендант Рейхстагу Герой Радянського Союзу полковник у відставці Ф. М. Зінченко; льотчик-космонавт СРСР генерал-майор ВПС Герой Радянського Союзу Ю. М. Глазков, олімпійський чемпіон, рекордсмен світу і Європи  В. О. Власов тощо.

Частим гостем музею був і начальник УПО МВС УРСР генерал-майор вн. сл. П. М. Десятников. В одному із відгуків про своє перебування в навчальному закладі Пилип Миколайович зазначав: «З кожним відвідуванням училища помітно відчувається зміцнення матеріально-технічної бази – основи практичного навчання молодих спеціалістів. Відрадно бачити, що за короткий термін свого існування училище впевнено зробило крок у ряди найстаріших пожежно-технічних училищ країни і готує висококваліфікованих спеціалістів для пожежної охорони».

9 червня 1997 р. постановою Кабінету Міністрів України № 550 на базі училища було створено Черкаський інститут пожежної безпеки, якому присвоєно почесне ім’я Героїв Чорнобиля. Навчальний заклад у новому статусі готувався до зустрічі свого 25-річного ювілею. За ініціативою ректора інституту полковника вн. сл. М. Г. Шкарабури було прийнято рішення про створення нового музею історії Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля.

Музей інституту був створений під керівництвом та за участю проректора по роботі з особовим складом полковника вн. сл. О. В. Биченка. збір матеріалів, їхня систематизація, розробка та оформлення експозицій покладалися на викладачів кафедри гуманітарних та соціально-економічних дисциплін старших лейтенантів вн. сл. А. Г. Томіленка, Д. В. Усова, майора вн. сл. О. С. Алексєєвої, підполковника вн. сл. В. В. Вареника, доцента Г. Я. Майбороди, професора кафедри І. Г. Дробінки.

Самовіддано працювали над обладнанням приміщення старший лейтенант вн. сл. В. Ф. Шумський, прапорщик вн. сл. С. Д. Федоренко, курсанти: А. Мовчан, М. Гуменюк, О. Рись, В. Носенко, слухачі-заочники: В. Гуляницький та В. Коломієць. У ремонт та обладнання приміщення музею значний внесок зробили підполковники вн. сл. Ю. Г. Удовенко, Ю. В. Підгорецький, О. М. Киба, сержант вн. сл. В. Удовенко, курсанти-випускники: С. Теплюк, С. Редька, М. Пейчев, О. Безкоровайний, В. Попко, О. Панкрат, О. Перепелиця.

Святкування 25-річного ювілею інституту відбулося 19 червня 1998 року. Воно співпало з двома значними подіями в житті вищого навчального закладу: відкриттям музею інституту та останнім випуском курсантів, що навчалися за трьохрічною програмою.

На відкритті музею були присутні понад 40 делегацій від Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління та обласних управлінь ДПО МВС України,  навчальних закладів МВС України та інших організацій. Міністерство внутрішніх справ України представляв заступник начальника Головного управління по роботі з особовим складом полковник міліції І. Кіріченко. У святкуванні взяли участь перший заступник начальника ГУ ДПО полковник вн. сл. В. Доманський, заступник начальника УМВС в Черкаській області полковник міліції А. Борздун.

почесними гостями музею стали Герой Радянського Союзу генерал-майор вн. сл. запасу Л. Телятніков, генерали: В. Мельник, Б. Хижняк, В. Попков, Г. Третяков, голова Ради ветеранів інституту полковник вн. сл. у відставці О. Стоянович, багаточисельні ветерани ДПО та навчального закладу.

 

3.jpg

 

Враховуючи належну матеріальну базу, експонатний фонд музею інституту, відповідно до постанови колегії управління культури Черкаської обласної державної адміністрації в листопаді 1998 р. було присвоєне почесне звання “Народний музей”. За роки існування музею ЧІПБ його відвідувачами стали близько 24 тисяч чоловік.

Час не стоїть на місці, на зміну ветеранам приходять нові покоління вогнеборців, зміцнюється матеріально-технічне забезпечення навчального процесу, поліпшується аудиторний фонд навчального закладу. Незмінними залишаються лише бойові традиції, кращі зразки пожежної звитяги, мужності, взаємодопомоги і головне – пам’ять про славний і тернистий шлях навчального закладу та про всіх, хто зберіг та примножив його славу.

У 2015 р. в.о. навчального закладу О. М. Тищенко запропонував нову концепцію експозицій музею, яка мала враховувати як історичний шлях пожежно-рятувальної служби України, так і боротьбу українського народу за волю і незалежність. Особливістю контингенту курсантів навчального закладу є те, що вони репрезентують різні регіони нашої держави: від півдня до півночі і від заходу до сходу. Тому ще однією новацією стало представлення експозицій присвячених як регіонам України, так і Черкаському краю – історичному серцю і душі української держави.

Не випадковим було обрано й місце для нового музею навчального закладу – біля монумента Героям Чорнобиля. Після завершення будівельних робіт монумент чорнобильцям та музей інституту стали представляти єдиний музейний комплекс. До речі, Народний музей історії ЧІПБ імені Героїв Чорнобиля єдиний серед відомчих навчальних закладів, що має окрему будівлю.

Основні будівельні та монтажні роботи було завершено за декілька місяців. За традицією свій доробок у будівництво музею власною працею внесли курсанти-випускники: Петро Бучастий, Ігор Куча, Артем Верещак, Павло Ляхович, Богдан Чепинога, Вадим Володін, – під керівництвом досвідченого будівельника Геннадія Мещанського. Значний обсяг робіт було виконано працівниками інституту: Корецьким В. С., Воробйовим В. А., старшими лейтенантами с. ц. з. Перегіном О. В., Івовим Є. О., підполковниками с. ц. з. Коваленком К. М., Логвіненком О. А., Мельником І. А.

дизайном експозицій музею та меблів займалися випускник відділення заочного навчання Томіленко В. А. та старший викладач кафедри суспільних наук Томіленко А. Г. Дизайн стендів здійснив майор с. ц. з. Пустовіт М. О. Кураторство будівельними та дизайнерськими роботами здійснювали заступники начальника інституту: полковники с. ц. з. Басараб С. М. та Сотник С. І.

26 квітня 2016 року в інституті до 30-х роковин Чорнобильської катастрофи біля монумента Героям Чорнобиля відкрили оновлений Народний музей. На урочистому відкритті виконуючий обов’язки начальника Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України Олександр Тищенко зазначив: «Новий, сучасний музей є важливим етапом у вихованні та підготовці фахівців рятувальної справи – шануючи історію свого навчального закладу, вони примножать його славу, та в майбутньому доповнять музей новими експонатами».

 

4.jpg

 

На заході були присутні: лідер громадського руху «Рідна країна», громадсько-політичний діяч Микола Томенко, перший заступник голови Черкаської обласної ради Валентин Тарасенко, заступник міського голови Ігор Коломоєць, начальник Управління ДСНС України у Черкаській області генерал-майор служби цивільного захисту Віктор Гвоздь, голова Всеукраїнської Асоціації ветеранів війни та служби цивільного захисту Віктор Доманський, начальник Управління персоналу ГУ ДСНС України у м. Києві Станіслав Тараненко, заступник навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України ім. Ігоря Момота полковник Валентин Сухомлин, представники громадських організацій, учасники ліквідації аварії на ЧАЕС та її наслідків, ветерани навчального закладу. Настоятель православного храму інституту на честь ікони Божої Матері «Неопалима Купина» протоієрей В’ячеслав провів церемонію освячення.

За вагомий внесок у підготовку вогнеборців – учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та з нагоди відкриття оновленого Народного музею колектив Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля отримав пам’ятний знак «Ліквідатору аварії на ЧАЕС» від Управління ДСНС України у Черкаській області. Також присутні ліквідатори  аварії на ЧАЕС отримали відзнаки та почесні грамоти від Всеукраїнської асоціації ветеранів війни та служби цивільного захисту.

У зібрання музею увійшли унікальні фото, картини, стенди, технічні моделі, пожежно-технічне обладнання рятувальників минулих часів, історичні експонати становлення та розвитку навчального закладу. В колекції музею представлені матеріали та література про Чорнобильську катастрофу, подарунки від випускників, ветеранів, ліквідаторів ЧАЕС та багато іншого.

На сьогоднішній день основний фонд музею включає 14 експозицій, оформлених за хронологічно-тематичним принципом:

Нині музей є центром проведення просвітньої роботи для учнівської молоді, курсантів та студентів навчального закладу. Метою діяльності є формування у курсантів та студентів почуття патріотизму та любові до України і її народу, культури, традицій і духовних цінностей, гідності, честі, національної свідомості, вірності Присязі, особистої відповідальності за безпеку Української держави та її народу; вивчення історії пожежно-рятувальної служби України, актуальних проблем розбудови ДСНС України, виховання поваги до традицій, правил поведінки, форми одягу; увіковічення пам'яті про вихованців навчального закладу, які здійснили героїчні вчинки та нагороджені державними відзнаками; виховання високих морально-етичних, естетичних, професійних та кращих загальнолюдських якостей; проведення профорієнтаційної роботи серед випускників загальноосвітніх навчальних закладів, популяризація професії рятувальника.

    Твіт