Контраст
Шрифт

Музей інституту

ВІРТУАЛЬНИЙ МУЗЕЙ

ПОЧЕСНІ ГОСТІ МУЗЕЮ

Історичні віхи створення та розвитку музею

Центром і оберегом історичної спадщини навчального закладу та спадкоємності поколінь є Народний музей інституту.

Уперше ідея створення музею навчального закладу була висловлена начальником Черкаського пожежно-технічного училища полковником вн. сл. Стояновичем О. Е. У 1979 році було прийнято рішення про створення робочої групи з підготовки експозицій майбутнього музею історії Черкаського пожежно-технічного училища.

2 січня 1980 року музей відчинив свої двері для перших відвідувачів. У музеї училища було створено групу екскурсоводів з числа найкращих курсантів. Одним із перших цю почесну місію виконував курсант Володимир Правик, гордість не тільки нашого навчального закладу, але й усієї пожежної охорони країни. Першим куратором музею став викладач циклу суспільних наук капітан вн. сл. І. А. Кірєєв.

За роки існування музею училища його відвідувачами стали понад 12 тисяч чоловік. 

9 червня 1997 р. постановою Кабінету Міністрів України № 550 на базі училища було створено Черкаський інститут пожежної безпеки, якому присвоєно почесне ім’я Героїв Чорнобиля. Навчальний заклад у новому статусі готувався до зустрічі свого 25−річного ювілею. За ініціативою ректора інституту полковника вн. сл. М. Г. Шкарабури було прийнято рішення про створення нового музею історії Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля.

Збір матеріалів, їхня систематизація, розробка та оформлення експозицій покладалися на викладачів кафедри гуманітарних та соціально-економічних дисциплін старших лейтенантів вн. сл. А. Г. Томіленка, Д. В. Усова, майора вн. сл. О. С. Алексєєвої, підполковника вн. сл. В. В. Вареника, доцента Г. Я. Майбороди, професора кафедри І. Г. Дробінки.

Святкування 25-річного ювілею інституту відбулося 19 червня 1998 року. Воно співпало з двома значними подіями в житті вищого навчального закладу: відкриттям музею інституту та останнім випуском курсантів, що навчалися за трьохрічною програмою.

 

2.jpg

Почесними гостями музею стали генерал-майор вн. сл. запасу Л. Телятніков, генерали: В. Мельник, Б. Хижняк, В. Попков, Г. Третяков, голова Ради ветеранів інституту полковник вн. сл. у відставці О. Стоянович, багаточисельні ветерани ДПО та навчального закладу.

Враховуючи належну матеріальну базу, експонатний фонд музею інституту, відповідно до постанови колегії управління культури Черкаської обласної державної адміністрації в листопаді 1998 р. було присвоєне почесне звання “Народний музей”. За роки існування музею ЧІПБ його відвідувачами стали близько 24 тисяч чоловік.

 

3.jpg

 

У 2015 р. в.о. навчального закладу О. М. Тищенко запропонував нову концепцію експозицій музею, яка мала враховувати як історичний шлях пожежно-рятувальної служби України, так і боротьбу українського народу за волю і незалежність.

Дизайном експозицій музею та меблів займалися випускник відділення заочного навчання Томіленко В. А. та старший викладач кафедри суспільних наук Томіленко А. Г. Дизайн стендів здійснив майор с. ц. з. Пустовіт М. О. Кураторство будівельними та дизайнерськими роботами здійснювали заступники начальника інституту: полковники с. ц. з. Басараб С. М. та Сотник С. І.

26 квітня 2016 року в інституті до 30-х роковин Чорнобильської катастрофи біля монумента Героям Чорнобиля відкрили оновлений Народний музей. На урочистому відкритті виконуючий обов’язки начальника Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України Олександр Тищенко зазначив: «Новий, сучасний музей є важливим етапом у вихованні та підготовці фахівців рятувальної справи – шануючи історію свого навчального закладу, вони примножать його славу, та в майбутньому доповнять музей новими експонатами». Настоятель православного храму інституту на честь ікони Божої Матері «Неопалима Купина» протоієрей В’ячеслав провів церемонію освячення.

 

4.jpg

На сьогоднішній день основний фонд музею включає 14 експозицій, оформлених за хронологічно-тематичним принципом:

  • Україна – моя Батьківщина
  • Черкащина – історичне серце і душа України
  • Історія пожежної охорони України (від зародження до 1917 р.)
  • Історія пожежної охорони України (20 – 80 рр. ХХ ст.)
  • Черкаське пожежно-технічне училище (1973 – 1981 рр.)
  • Черкаське пожежно-технічне училище (1981 – 1995 рр.)
  • Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля (1996 – 2003 рр.)
  • Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля (2004 – 2007 рр.)
  • Академія пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля
  • В основі професіоналізму – практичне навчання
  • Поступ у майбутнє до нових вершин
  • Наукова, навчальна та міжнародна діяльність
  • Вони пішли у безсмертя
  • Визвольний рух України

Нині музей є центром проведення: просвітньої роботи для учнівської молоді, курсантів та студентів навчального закладу, профорієнтаційної роботи серед випускників загальноосвітніх навчальних закладів, популяризація професії рятувальника.

Томіленко А.Г. к.і.н., доцент

 

«Матеріали дозволяється використовувати відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution/Share-Alike»,

Контактна інформація:

E-mail: [email protected]

(Firecolonel)

 

Нормативна база